-4° Açık

Fendoğlu, Sultansuyu için son noktayı koydu

Gündem - 23/10/2020 22:18 A A

Son günlerde içerisindeki yapıların depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılacak olan Sultansuyu Harası’nın kapatılacağı iddiaları üzerine işletmeye giden MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, yetkililerle yaptığı görüşmeler neticesinde haranın kapanma veya taşınma gibi bir durumunun olmadığını açıkladı.

Ünlü safkan Arap taylarının yetiştirildiği Akçadağ ilçesindeki Sultansuyu Harasında yer alan yapıların depreme dayanıksız olduğunun belirlenmesi üzerine alınan yıkım kararı beraberinde tartışmaları getirdi. Haranın bu yöntemle kapatılacağı veya özelleştireceğinin iddia edilmesi ile tüm okların çevrildiği işletmeyi ziyaret eden MHP’li Mehmet Celal Fendoğlu iddiaları yerinde inceledi ve yetkililerden bilgiler aldı.

MHP Malatya İl Başkanı Mesut Samanlı ile birlikte Sultansuyu Tarım İşletmesine giden Milletvekili Fendoğlu, İşletme Müdürü Mustafa Kasap ile görüştü. Kasap’tan yıkılması planlanan yapılarla ilgili bilgiler alan Fendoğlu, daha sonra Tarım Bakan Yardımcısı, TİGEM Genel Müdürü Ayşe Ayşin Işıkgece ile Kültür ve Turizm Bakanlığıyla da telefon görüşmesi yaparak iddiaların gerçekliğinin olup olmadığını da sordu.

Milletvekili Fendoğlu, depremde dayanıksız olduğu belirlenen yapıların tarihi özelliğinin olup olmadığının belirlenmesi amacıyla Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nden görevlendirilecek uzmanların alanda yapacakları inceleme sonrası durumun netleşeceğini ifade etti.

Bu karar verilinceye kadar harada herhangi bir yıkımın da gerçekleştirilmeyeceğini belirten Fendoğlu, “Buradan bu konuda hassasiyet gösteren Tarım Bakanımız, Bakan Yardımcımız, TİGEM Genel Müdürümüze tekraren teşekkür ediyorum.  Son günlerde Malatya kamuoyunu meşgul eden Sultansuyu Harası Malatya’da kalacak mı, kalmayacak mı? Yıkılacak mı? gibi sorulara cevap bulmak için gerek mecliste yaptığım konuşmada, gerek ise yerinde gelip görmem ile sevgilim işletme müdürümüz ile birlikte sahayı gezdik. Bu gezimizin faydalı olduğunu Özellikle belirtmek istiyorum. 1865’te Sultan Abdülmecit tarafından kurulan Yeniçeri Ocağı’na, Türk Silahlı kuvvetlerine at yetiştiren, Karacabey’den sonra, Türkiye’deki en büyük merkezlerden bir tanesi olan Malatya Sultan Suyu Harası ile ilgili olarak geçmişte birtakım sıkıntılarımız oldu.

Bir Malatyalı refleksi ile daha önce sütten ağzımız yandığı için ayranı üfleyerek içmeye çalışıyoruz. Sultansuyu Harası hem ilimiz hem bölgemiz hem de Akçadağ’ımız için çok önemli bir ekmek kapısıdır, bir gelir kaynağıdır. Devletimize katkı sağlayan gelir getiren bir kurumumuzdur. Bu Haramızla ilgili kamuoyunu meşgul eden soruların cevabını kısa süre içerisinde alacağız. Bugün Sultansuyu Haramızda lojmanları gezdik, yeni yapılan av tavlarını gezdik. Eski tavlanın kalacağını ve yeni tavlarla birlikte at yetiştiriciliğinde kapasitenin artacağını daha da büyük imkanlara sahip olunacağını öğrendik. Lojmanlarla ilgili iddia edilen, yani tarihi binalarla ilgili konuda mecliste Kültür ve Turizm Bakanımız ile ve dolayısı ile kültür turizm il müdürümüz ile bir görüşme yaptım. Bu görüşmeden sonra Kültür Turizm il müdürümüz, Sivas kültür varlıklarını koruma bölge müdürlüğüne bir yazı yazdı ve uzman bir ekip istendi. Bu uzman ekip kısa süre içerisinde Malatya’ya gelecek arada gerekli incelemeleri yapıp tarihi binaların hangilerinin olup olmadığını belirleyecek ve bunun sonucunda tescilleri yapılmış olacak. Sonrasında bir rapor hazırlanacak, binalar eğer tarihi değilse bu raporda bir belge olarak elimizde durur. Tarihi vasıf taşımıyorsa TİGEM’de ki bütün yatırımların bölgemize, Malatya’mıza, Akçadağ’ımıza yakışır şekilde olacağını burada gördük.  Daha önce böyle bir talep olmuş ve Kültür ve Turizm Bakanlığından bir heyet harayı gelip ziyaret etmişler. İncelemelerde bulunmuşlar. Fakat o günün koşullarında bir rapor hazırlanmamıştır. O günkü rapor hazırlanmış olsaydı bugün müdürlüğümüzün elinde bu belge kapı gibi olacaktı. Bu iddialara da net ve kesin bir ifade ile açıklık getirilmiş olurdu.

TİGEM Sultansuyu Harası Malatya’dadır, Malatya’nın malıdır,  bir yere taşınmıyor. Taşınırsa yine karşısında dururuz, Malatyalı olarak refleks gösterir elimizden gelen her türlü çabayı gösteririz.  TİGEM Genel Müdürümüz, genel müdür yardımcılarımız, özellikle Tarım Bakan yardımcımız Fatih Beyinde bize ifade ettiği gibi bu dedikodular, asılsızdır. Haranın bir yere taşınması ve gitmesi söz konusu değildir. Bu cevapta bizleri ziyadesiyle mutlu etmiştir.

Burada emeği geçen başta müdürümüz ve personellerimiz olmak üzere, Akçadağ ziraat oda Başkanımıza teşekkür ederiz. Benimle birlikte bu ziyareti gerçekleştirilen il başkanımıza ve yönetim kurulu üyelerimize de teşekkür ederim”

Sultansuyu Tarım İşletmesi Müdürü Mustafa Kasap ise, “Bugün işletmemizin çalışmaları ile alakalı Sayın vekilimize bilgi verdik. Çalışmalarımızı hızlı bir şekilde sürdürüp, bu sürece çok güzel bir şekilde tamamlayacağımızı beyan ettik. Lojmanlar konusunda da yapılan analiz sonucunda alınan bir karar var ve bu karar sonucunda çalışmalarımıza devam edeceğiz. İnşallah en kısa sürede sonuçlanacak. Sultansuyu Tarım İşletmeleri Müdürlüğü kesinlikle faaliyetlerini devam edecek, bitkisel üretim faaliyetlerine, ekim dikim faaliyetlerine devam etmektedir ve atçılık faaliyetlerine devam etmektedir” dedi.

5 gün sonra İstanbul Veli Efendi’de Arap taylarının satışının da olacağını belirten Kasap, “Bu satışa da dileyen tüm atçılık camiasını davet ediyorum. Sayın vekilimize de ziyaretlerinden dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Gündem - 22:18 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.