28° Az bulutlu
Özel Haber - 20/08/2020 21:53 A A

BÜYÜK MÜJDE NE OLACAK ?

Değerli Okuyucularımız Sn. Cumhurbaşkanımızın Cuma günü açıklayacağı MÜJDE tüm Türkiye’nin gündemine ilk sıraya oturdu. Herkes merakla Müjdeyi beklerken dillerde dolaşan kulaktan kulağa dillendirilen büyük Müjde ‘nin Karadeniz’de hidrokarbon yatakları ve büyük doğalgaz rezervleri bulunduğu iddia ediliyor.

Sizlere Karadeniz’de ve Akdeniz’de ki doğalgaz ve petrol yatakları ile ilgili bilgilendirme yapmak istiyorum.
Öncelikle Karadeniz’de ve Akdeniz’de doğalgaz yada hidrokarbon yataklarının bulunması sürpriz olmaz. Çünkü etrafımızda gaz hidrat yatakları var. Gaz hidrat yatakları karadaki kaya gazının denizlerdeki versiyonudur.

1 birim gaz hidrat 164 birim doğalgaz enerjisine eşit enerji üretmektedir.
Gaz hidrat sıkıştırılmış hidrokarbondur. Petrol taşında denilmektedir. Bu taşın ucundan da doğalgaz fışkırıyor. Öncelikle yakın gelecekte bu taşın üstündeki doğalgaz çıkartılabilir. Yeni geliştirilecek teknolojiler le ise bahsettiğimiz sıkıştırılmış hidrat yataklarına inilerek Türkiye’nin geleceği tamamen kurtulmuş olur. Gaz hidrat rezervlerinin çıkartılması çok ciddi teknoloji gerektirmekte, Dünyada bu teknolojiye sahip ülkeler sırasıyla Amerika, Japonya ve Rusya…
Aynı zamanda Akdeniz’de de özellikle Kıbrıs adası batısı Rodos adasının doğusunda Dünyanın en zengin gaz hidrat yatakları olduğu bilimsel olarak bilinmekte.
Yapılan hesaplamalara göre Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin 572 yıllık doğalgaz ihtiyacını karşılayacak kadar bir rezervden bahsedebiliriz. Böyle bir müjde tabiri caizse Türkiye’yi uçurur.
Neden mi ?
Yıllık ortalama 50 Milyar $ hidrokarbon ve doğalgaz ithal ediyoruz. Ve toplam ithalatımızın 150 milyar $ iken bunun 1/3 kaynağının bulunması ve ithalatın azaltılması demek gerisini siz yorumlayın…

Dünyada Petrolün %30’ undan fazlası Doğalgazın da %50 ’sinden fazlası denizlerden çıkartılıyor. Her geçen gün bu oran artıyor. Denizlerin ne kadar önemli olduğunu ve denizdeki hidrokarbon kaynaklarının verimliliği tüm ülkeler için oldukça önem arz ediyor.
Karadeniz’de hidrokarbon yatakları çıkartılırsa komsu kıyıdaş ülkeler le ilgili bir soru çıkar mı?
Yaptığım araştırmalara göre Türkiye 1986 yılında komşu ülkelerle yaptığı Münhasır Ekonomik Bölge anlaşmalarıyla sınırlar çizilmiş dolayısıyla burada hiçbir sorun olmadan hidrokarbon rezervleri sınırlarımız içinde çıkartılabilir.
Evet heyecanla Cuma Saat :15:00 daki Sn. Cumhurbaşkanımızın toplantısını bekliyoruz. Umarım yukarıda anlatmaya çalıştığım ve dilden dile dolaşan iddanın gerçek olması ve Ülkemizin zengin petrol yataklarına sahip olmasıdır.

Saygılarımla
Bülent ÖNAL

 

Özel Haber - 21:53 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

  • Ali Özcan 20/08/2020 22:19

    Tebrik ederim çok yerinde ve dogru tespitler. Kamuoyunu aydınlattıgınız için teşekkür ederim