Açık

elektrikli oto

Köşe Yazısı - 27/12/2020 13:27 A A

Değerli Okuyucularımız;

Otomotiv sektörünün de dinamikler değişmeye ve gelişmeye devam ediyor. Sektörün geleceği Elektrikli araçlar ile yeniden yazılmaya hazırlanırken, bu araçlara olan ilgi tüm dünyada olduğu gibi Türkiye‘de de her geçen gün artıyor. Elektrikli araç kullanımının faydaları bilinse de tercih edilmesinin önünde henüz kırılamamış önyargılar ;
• Elektrikli araçların pahalı olması,
• Düşük Performans algısı,
• Elektrikli araç şarj istasyonu sayısının yetersiz olması,

Gerçek şu ki uzun vadede elektrikli araç hem bütçe dostu hem çevre dostu, batarya maliyetleri son 10 yılda % 80 düştü ve halen düşmeye devam ediyor. Sanıldığı gibi bu araçlar düşük performanslı değil, tam tersine bir çok içten yanmalı araç modellerine göre daha performanslı olduğunu bilmenizi isterim. Hem dünya da hem de ülkemizde Elektrikli araç şarj istasyonu sayısı da gün geçtikçe artıyor. Şarj etme süresi de gün geçtikçe kısalıyor. Elektrikli araçlardaki batarya konusunu biraz daha açarak detaylı bilgi vermek istiyorum. Şöyle ki ;
Eğer çok sayıda elektrikli araç üretmek istiyorsanız şu sorunun cevabını vermeniz gerekiyor…
– Batarya üretiminiz için gerekli hazırlık yaptınız mı?

Batarya Maliyetlerinde Son 10 yılda 1000 $’ dan, 2020 ‘nin son çeyreğinde 137 $’ a kadar geriledi. Eğer Maliyet rakamı 100 $ a kadar düşerse, işte o zaman dengeler değişecek ve içten yanmalı motorlar ile elektrikli araçlar arasındaki maliyet farkı ortadan kalmış olacak.

Elektrikli Araç Maliyetleri Kritik Sınıra İniyor !!!

 

Dünyada Lityum tabanlı batarya fabrikaları da sektörün gelişimine paralel olarak artış göstermekte olduğunu aşağıdaki tablodan görebilirsiniz. 5 yılda 3 adet ten 123 adete yükselmiş.

Kaynak: Benchmark Mineral Intelligence
Ülkemizde; Otomobili Girişim Grubu (TOGG) başta olmak üzere tüm elektrikli otomobillerin, mobil telefonların, elektrikli araçların bataryalarında ve elektrikle çalışan aletlerin pillerinde kullanılan lityum, Türkiye’de ilk defa yerli olarak bordan üretilecek. İlk etapta yıllık 10 ton lityum üretilecek tesisin resmi açılışı dün gerçekleştirildi.
Eskişehir Kırka’da hayata geçen tesis ile;
• İlk etapta yıllık 10 tonluk üretim yapacak.
• Tesisi tam kapasite devreye girdiğinde, yıllık 600 tonluk bir üretim yapacak
• Türkiye’nin lityum ihtiyacının yarısını buradan karşılayacak,
Bataryada dışa bağımlılığımızı azalacak olması sektörü fazlasıyla memnun etmiştir.

Bu vesile ile; 2020 yılı acılarımızla, sevinçlerimizle geride kalacak. 2021 daha fazla umut, daha fazla sevinç, daha fazla mutluluk getirsin. Sağlıklı, Huzurlu Yıllar Dilerim.
Saygılarımla;

Köşe Yazısı - 13:27 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.