28° Az bulutlu
Köşe Yazısı - 31/01/2021 11:41 A A

(Bütün işler vaktine esirdir.) Zamanı gelince özgürleşecektir. Hiç hayal etmediğiniz güzellikleri yaşarsınız bazen. “iç aklıma gelmezdi bunları yaşayabileceğim” dersiniz. Sizin için hapsedilmiş ve şimdi özgürleşmişlerdir.

Ben bunu yapmayı asla beceremem ama yapmayı murat ettiğiniz şeyler bakarsınız gerçekleşmiş. ‘’Aaa nasıl oldu’’ hiç anlamadım dersiniz.
Bir gün yaparım deyip aklınıza koyduğunuz bir şeyi hiç planda yokken iki arada bir derede yapıverirsiniz.’’ planlasam bukadar olmazdı dersiniz’’
Yada yıllarca hayalini kurduğunuz, hedeflediğiniz şeyler bir türlü olmaz. Çabalarınız, gayret edersiniz,dua edersiniz…beklersiniz…Ve gün gelir gerçekleşir.’’ nasip bu zamanaymış”dersiniz. Zamanı geldi ve bugün özgürleşti.

En hayırlı olduğu zamanda, en hazır olduğumuz zamanda gerçekleşir bütün işler. Çünkü Rabbimiz Hakimdir. Hikmetli yaratır herşeyi. Ve Rezzaktır!!
Maharet yeter ki Âdem olabilmekte!! Maharet, Allah’ın seni görüyor olduğunu bilip (ihlas ) ile hareket edebilmekte…
Herşey zamanı gelince taktir olucaktır.

Âdem (adam)olmak bir iddeadır, Her idea da bir ispat/bir bedel ister. Âdem olmanın bedeli arapça yazılışında, adeta bir simge halinde gösterilmiştir
Âdem bir elif(ا) bi dal(د) ve bir mim (م)harflerinden oluşur. Birçoğumuzun bildiği gibi bu harfler namazın simgesidir.
Elif (ا);,dal(د);rukuyu ve mim(م) secedeyi simgeler. Bu basit yazılımın bize gösterdiği hakikat şudur: Ey Ademoğlu! Âdem olmak istiyorsan, kul olmak zorundasın. Allah’ın karşısında esas duruşa geçmek zorundasın. Kıyam, ruku ve secde… İşte insan (âdem)olmanın anahtarları, esas duruşa geçmek eğilmek ve secde etmek…

iblis bunları yapamadığı için şeytan oldu. Sureti insan olanlardan da bunları yapamayanlar, adem olamıyorlar/olamayacaklar.
Burada eğilmek alçalmanın değil, yüceliğin işaretidir. Bunlarda semboldür ve fakat bunların da içinin hakkıyla doldurulması gerekir.
Her kıyam, rüku ve secde ferdi hayatta؛doğruluk ve dürüstlüğe, güvene, şefkate, vicdana, merhamete, yardımlaşmaya, vicdana, sevgiye vb. cemiyet hayatında da dayanışmaya, yardımlaşmaya, kardeşliğe, adalete ve özgürlüğe vb. karşılık gelmektedir. İçi boş bir kıyamın, rukunun ve secdenin hiçbir karşılığı olmayacaktır. ÂDEM iddeası hayat boyu ispat edilmesi gereken zor bir iddeadır. Bu hayat serüveninde kimi iddeasına sahip çıkacak, kimisi iddeasını tutmayacak,kimisi de iddeasından haberi bile olmadan bu ömür sermayesini bitirecek ‘Allah’a yemin ederim ki senin asıl ömrün, doğduğun günden beri geçen sure değil, bilakis Allahı tanıyıp bildiğin günden beri geçen süredir’ der (Ataullah el İskenderi)
Önceliğin Allah rızası olursa Allah seni besler,doyurur.Kapalı kapıları açar ve seni hiçbir zaman darda bırakmaz.
“Hiçkimse kendisi için gizlenen müjde ve mutluluğu bilemez. (Secde süresi 17.ayet)
Evet bakalım yarın bizim için hangi işleri özgürleştirecek mevlam…

Böyle düşünerek güne başlamak insana umut veriyor. Aşk ve gayret veriyor. Ee bizden de bunlar isteniyor.

Allah’ım ! bana yolda nasıl yürüyeceğimi ve bu yolu nasıl güzelleştireceğimi öğret, Kalemi tutmayı unutmuş, hokkayı kurutnuş hattat gibiyim.
Allahım bana bu yolda nasıl istikamet üzere kalacağımı öğret.Yıllarca mahpusta kalmış, yeni özgürlüğüne kavuşmuş mahküm gibiyim.
Her daim muhabbetle huzurumuz bol olsun.Günümüz bereketli olsun Efendim .…
Esselamu aleykum ve rahmetullah…

Köşe Yazısı - 11:41 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

  • mehmet yaşa 08/11/2021 15:25

    nesibe hocam selamun aleykum maşallah yazılarınız buradan gördüm çok sevindim..fikirleriniz islami adımlara ışık tutması dileğiyle vesselam