25° Parçalı bulutlu
Gündem - 24/12/2019 15:06 A A

Bulgurla Gelen Lezzet; Çiğköfte…

Anadolu coğrafyasında bin bir çeşit lezzet, her daim bir başka yörede,bir başka tat ve sunumla karşınıza çıkar.

Özellikle doğu kültüründe bulgur ağırlık beslenme hep tercih edilmiştir yıllarca. Bu tarzı ilimizin yöresel yemeklerinden çok daha baskın olarak yaşayabilmeniz mümkün.

Doğal olarak bulgur ham madde olunca yüzlerce çeşit yemeğe rastlayabilirsiniz bu topraklar üzerinde.Hani derler ya çalı çırpı ateşinde bakır tencere içinde tereyağlı bulgur pilavı,yanına bir baş soğan ve buz gibi ayran…hep tercih edilmiştir.

Bu haftaki konumuz bulgur menşeili Çiğköfte. Çiğköftenin ayrı bir yeri vardır benim yaşantımda.Bizim evde her hafta sonun keyfidir çiğköfteli akşam sofrası.Beş kişilik mütevazi bir aile yapımız vardı.

Rahmetli babam kasaptan yarım kilogram kıyma alır,alırken de kasabı sıkı sıkı uyarır’-yağsız olsun,iki kere çek diye’ Diğer malzemeler zaten evde mevcuttur.Başlar itina ile yoğurmaya. Çiğköftenin olup olmadığını oturma odamızın tavanına bir sıkma atar, yapışırsa oldu der yoğurmaya son vererek sıkmaya başlar ve de bizler afiyetle yerdik…

Ahhh…Ahhh nerde o güzelim yıllar.Hepsi hoş bir seda oldu.İyiler beyaz ata bindi,ayrıldı aramızdan…

O yıllarda çiğköfteler etli olurdu,halen evlerde pikniklerde hazırlananlarda hakeza öyle hazırlanıyor.

O yıllar şehir merkezinde birkaç çiğköfte yapan küçük iş yerleri o yılların şartlarına göre tabakta ya da dürüm halinde çiğköfte sunumu yaparlardı…

Gelelim günümüze…Yerden mantar biter gibi neredeyse her mahallede bile çiğköfte yapan bir işyeri görebilirsiniz.Şatafatlı törenlerle açılır,şehrin ileri gelenlerine kurdela kestirilir.Üç ay geçmeden gazete kağıdı vitrinlere yapışır ve ticaret sona erer, çiğköftecinin esamesi okunmaz.

Günümüzde işini tabir yerinde ise adam gibi yapanlar,kaliteden taviz vermeyenler ve de sabırlı olanlar hep başarılı olmuştur.

Bu kadar ön açıklamadan sonra geldik çiğköfte konumuza.Piyasada üç çeşit çiğköfte satışı yapılır.

Birincisi makine ile bulgur ezilerek, ikincisi ; özel ama birazda kaçak (ilgili bakanlığın katı kurallı yasasına göre) etli yapılan çiğköfte ve üçüncüsü ; elle yoğrularak yapılan çiğköfte.

Ben her daim elle yoğrulan çiğköfteyi tercih etmişimdir.Damak tadıma güvenirim ve de seçiciyimdir.

Yediğim çiğköfte ekmek hamuru gibi olmayacak.Yerken bulgur tanelerini hissederek yiyeceksiniz,fakat çiğköftenin sertliğini hissetmeden özel bir lezzetine vakıf olacaksınız.

Makine ile hazırlanan çiğköftenin tadı şahsen benim damak tadıma uygun değil.Sıradan bir tadı var.

Mehmet ve Abdullah ustalarımın yoğurduğu çiğköfenin belirli meziyetleri var.Onları sıralayacağım ama ilimizde çiğköftenin lezzet şampiyonları kim bu ustalarım…

Bundan takriben beş yıl önce tanıdım Mehmet ve Abdullah ustaları.Hayatları çok meşakkatli geçmiş, zorluklarla dolu bir yaşantıları olmuş ama azmi ve mücadeleyi bırakmamışlar.Bu felsefe onları mesleklerinde zirveye taşımış.

Oldukça mütevazi,saygılı,işlerini çok seven,çevrelerine pozitif enerji veren,ihlas sahibi… Mehmet ve Abdullah ustalar; Adıyaman’ın şirin ilçesi Çelikhan’ın Altuntaş köyünde dünyaya gelmişler.

Malatya’mızda ticarete atılan mütevazi bir ailenin 11 çocuğundan Mehmet Başyiğit ve Kardeşi Abdullah Başyiğit Malatya’da uzun yıllardır çiğköfte sektöründe başarılı bir şekilde ticari faaliyetlerini sürdürmekteler…

Ustalarımla beş yıllık dostluğum süresince yaptıkları işi detaylı olarak inceleme fırsatı buldum.Her şeyden önce işlerine hileyi hurdayı katmıyorlar,birinci sınıf malzeme kullanıyorlar,(yağ,salça,bulgur ve ceviz birinci sınıf kalite) müşteri memnuniyeti ön planda ve iş yerleri oldukça hijyen.

Benim gastronomide olmazsa olmaz ölçüm sıra dışı lezzet. Mehmet ve Abdullah ustaların hazırladıkları çiğköftenin özel bir tadı var ve bağımlılık yapıyor.Yedikçe yiyesiniz geliyor.

İlgi ve teveccüh oldukça fazla müşterilerince.Her zaman sorarım bu ilgiyi neye bağlıyorsunuz diye.Aldığım cevap tektir.Allah bizi yanlış yapmaktan alıkoysun,işimizi seviyoruz bu bizim rızk kapımız,bu kapıya ihanet ve hata olmaz

Özel günlerde özel sunum çiğköfte tepsisi hazırlıyorlar.Albenisi tavan yapan sunumlar bunlar.Şehrin her yerine servisleri var.

Geçenlerde değişik bir yerden çiğköfte aldım eve getirdiğimde kızım yemedi,-Baba bu Mehmet ustanın çiğköftesi değil diyerek.Anladım ki bu çiğköftenin damaklarda bıraktığı özel bir rayihası var.

Hep derim esnaf olmak kolay değil diye, Sorumlulukları var,etik kuralları var. Çiğköfte sektöründe yıldız konumda olan Mehmet ve Abdullah ustalarımda bu meziyetleri fazlasıyla görüyorum.

Her zaman iddia ettiğim bir konu var ki herkes başarılı olduğu işi yapmalı.İşini sevmeli ne yaparsa yapsın dürüst davranmalı her şeyden önemlisi şükür etmesini bilip aza tamah etmeli.Sabrederek mesleğini idame ettirenler hep başarılı olmuşlardır.

Suistimale açık çiğköfte sektöründe orjinal tadı yakalayıp, o hepimizin hemfikir olduğu gerçek çiğköfteyi Malatya’mızda iki şubesiyle damak tadımıza hitap eden çiğköftenin ilimizdeki duayenleri Sevgili Mehmet ve Abdullah ustalarıma Allah yolunuzu açık etsin,hayırlı işler bol kazançlar dilerken böylesine sıra dışı ve lezzetli çiğköfteyi bizlere tattırdıkları için binlerce teşekkürler…

 

Cumali DUMAN

Gündem - 15:06 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.