25° Parçalı bulutlu

ADAM GİBİ OL!

Özel Haber - 08/02/2020 17:23 A A

Gün gelmiş ve çocuğunuz artık büyümüştür. Siz onun yaşındayken, ohooo! Peki ya yaşıtları; neler yapıyor neler…

Masal bu ya; gencimiz sorumluluklarını hiç bilmediği için sürekli anne-babasının birşeyleri hatırlatmalarına ve hatta çoğu görevini onun yerine yapmalarına ihtiyaç duyar.
– Çocuğunuzdan ne istiyorsunuz?
– Kendimiz için hiçbir şey istemiyoruz. Adam gibi adam olsun, yeter. Başka ne isteyeyim?
– Peki adam gibi adam olmak ne demek?
– İşte; vatanını milletini seven, çalışkan, tertipli, düzenli, efendi, saygılı, temiz, namuslu, ahlaklı, efendime söyleyeyim, adam gibi işte, ne anlarsan…
Bu konuşmadan birçok farklı sonuç çıkarılabilir. Ben şunu anlıyorum: Çocuğun önüne çok da açık olmayan bir hedef konulmuş ve bu soyut hedefi gerçekleştirmek için çabalaması isteniyor.
Çocuklarımıza ‘adam gibi’ olmayı sıkıca tembihler dururuz. Adam gibi olmak, sorumluluklarını bilmek ve ona uygun davranmak demek olsa gerek. Bu tembihe maruz kaldığına göre çocuğumuz sorumluluklarını aksattığını bilmeye ihtiyaç duyuyor; ama farkında değil. (Belki de sadece biz öyle düşünüyoruz. Olamaz mı? Neyse, o başka bir yazının konusu… Öyle olsa bile çocuğa çaktırmayalım. 😉 konumuza dönelim.)
Her ailenin ortak beklentisidir çocuğunun ‘artık’ sorumluluklarını yerine getirmesi. Sorumluluğun tanımı her çocuğa göre değişse de çocuklarımız için ortak hedef ‘adam gibi’ olmaktır.
Üstünü-başını kendisi giyebilmek de adam gibi olmaktır, derslerini çalışmak da… Sofraya zamanında gelmek de ‘adam gibi’ lik göstergesi olabilir, sınıfın en çalışkanı olmak da… Bazı ‘adam gibi’ler çok temiz giyinir, bazı adam gibiler ise hiç kavga etmez.
Bu adam gibilerin hepsi erkek olmak zorunda değil, kızlarımız da gayet tabii adam gibi olmalı. Onların da her birinin kendine göre adam gibilik koşulları var. Aslında onların kriterleri de erkek çocukların adam gibiliğinden pek farklı sayılmaz.
Evde böyle bir tartışma başladıysa; çocuğunuzun sözünüzü dinlemediğinden yakınıyorsanız çocuğunuz kendisinden tam olarak ne beklediğinizi anlamamış da olabilir. Size göre gayet açık ve anlaşılır olan bir ‘talimat’ onun için çok zor veya anlamsız olabilir. Bu durum sizi çocuğa cephe almaya değil anladığı dilden konuşmaya teşvik etmeli.
Anladığı dil nedir Allah aşkına?
Bu soruyu sorduğunuza göre çocuğun anladığı dil sizin konuştuğunuz dil ile aynı olmayabilir. Sorunun cevabı ise çocuğun sorumlu davranmadığı durumu belirleyip bu davranışı nasıl değiştireceğine odaklanmakta saklı…
Lütfen unutmayın;
Problemi birlikte tanımlarsak çözümü de birlikte planlayabiliriz…

İzzet ÇİDAM
Psikolojik Danışman

İlgili Haberler
Özel Haber - 17:23 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

  • Nazan ALKANALKA 08/02/2020 23:32

    Adam olacak çocuklar yetiştirmeniin yolu adam olabilmiş ebeveynlerden geçer

  • Ahmet Ü 09/02/2020 14:48

    Çok faydali buluyorum burdaki bilgileri ..eline gönlüne sağlık.