31° Az bulutlu

Bayram Tadında Okumalar

Gündem - 30/04/2022 14:15 A A

Çok klişe olacak belki ama ah o eski bayramlar diyerek başlayacağım söze.

Henüz 8-9 yaşlarındayken bizler bayramda çok eğlenirdik o zaman bile babam “ nerde o eski bayramlar “derdi. Demek ki her geçen gün anlamını yitiriyor.

Çocukluğumun bayramlarını yazmayacağım bu yazımda. Hemen hemen hepimizin ah keşke dediği o günleri hep birlikte özlüyoruz. Bu bayram belki biraz yeni yenile sitem olacak.
Bayram demek birliktelik demek, kavuşmak demek, bir arada olmak demek. Yalnızlaşan baba evlerinin çoluk çocukla dolması demek. Ondan dolayı boşuna “ bayram yerine döndü, bayram çocukları gibiyiz. Evimize bayram geldi “ kelimeleri kullanılır. Ne kadar kalabalık ise o kadar mutlu olunur. Bir arada olmanın ne kadar kıymetli olduğunu aslında son yaşanan pandemi sürecinde çok daha iyi anladık. Sevdiklerimize sarılamadan uzaktan severek iki yıl geçirdik. Belki bu süreçte biraz daha yalnızlaştık. Birçok insanda belli bir nedene bağlayamadığı mutsuzluk hali ortaya çıktı. Bunların hepsi bir birimizden uzak olmamızdan kaynaklı.
Bir Türk milleti olarak dokunsalız. Sarılmalıyız yan yana gelmeliyiz.
Şimdi bunları neden yazdım konuyu nereye bağlayacağım.

Bayram kavuşmak demek, el öpmek demek demiştik. Bayram tatil olarak değil de kavuşmak olarak görelim. Yalnız olan baba evlerimizi şenlendirelim. Kapı gözleyen büyüklerimizi ziyaret edelim. Hal hatır edelim. El öpelim dua alalım. Siz hiç “aa keşke geçen bayramı tatilde geçirseydim “diye bir ah çekme duydunuz mu? Ben duymadım. Oysa “keşke annemi babamı daha çok ziyaret etseydim. Aileme çok vakit ayırsaydım. Kardeşim ile küsmeseydim. Komşuma bir ziyarette bulunsaydım. Şu hastaya bir tas çorba yapsaydım” gibi serzenişleri hep dinleriz. Tatili yıllık izinlerimizde yapalım. Dinlenelim. En güzel dinlenmenin aile ile geçirilen vakit olduğunun kıymetini bilelim. Hayatta iken keşke dememek için bayramları kapı bekleyen büyüklerimize, sevdiklerimize ayıralım. Özlediğimiz günlere dönelim. Özleyeceğimiz anılar biriktirelim. Hatırladığımızda içimize huzur dolacak anılar.

Nisa/1. Ayet.
Ey insanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan, ondan eşini var eden, bu ikisinden de birçok erkekler ve kadınlar üretip yayan Rabbinize karşı gelmekten sakının. İsmi hürmetine birbirinizden dilekte bulunduğunuz o Allah’a saygısızlık etmekten ve akrabalık bağlarını koparmaktan sakının. Çünkü Allah sizin üzerinizde tam bir gözeticidir.

Bakara / 215.ayet. Derki: Rasûlüm! Sana, Allah yolunda ne harcayacaklarını soruyorlar. De ki: “Sevap kazanmak için harcayacağınız şeyleri öncelikle ananıza, babanıza, akrabanıza, yetimlere, yoksullara ve yolda kalmışlara verin.” İyilik olarak her ne yaparsanız, Allah onu mutlaka bilir.

Akraba ilişkilerinin önemi ve ehemmiyeti ayetler de sabit. Bazı konularda ahkam kesmek belki haddimize değil. Hayatta olanın kıymetini bilmemiz açısından naçizane tavsiyelerim.
Tatili sağlığınız yerinde olursa yine yaparsınız. Ama keybedileni geri getirmek mümkün değil.
Bayram tadında bayram yaşamamız duasıyla.

Ramazan bayramımız mübarek olsun.

Gündem - 14:15 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.