29° Açık

Cennet Kokusu

Gündem - 12/05/2024 10:46 A A

Anamla meşeye gırıntı odun toplamaya giderdik çocukken. Tüp vardı emme gullanmazdı. Soba vardı gapıda tüm yemek onda pişerdi. Belki dadindan belki ev ekonomisine gatkıdan olsa gerek.

Guru ince odun dallarını toplar, gıldan sicim ile pendek edip galdirir merkebe yük vururdu. Galdirdigi yük değil dunya idi. Anadolu kadını bu toprakların dengesidir. Odun yükü yolda giderken bazı sağa sola dengesizlikten kayardi. Anam denge bozan tarafa bir iri daş koyar yükü dengeye çekerdi.Dusunuyorumda bu kadar dengesizlik içinde tüm yuklerimize o merhamet dolu kalplerini daş edip bizleri hep dengede tutmuşlar.Mengüşden ipi gecirip dagilan hayatları kerttirmisler.

Bundandır hep anasi eşi terki diyar eden ocaklarin eski dadının düzeninin olmayışı… Yıkılan yuklerimizin pendeklerimizin altinda kaldık, bir el atan bekledik gadir giymat bilemedik. Simdi sicimi geçir hadi mengüşten de berkit yükünü…

Evini sıvar çamurla, gilarını doldurur erzakla, katık olur ,yolda azık olur ,300 koyuna Keyveni olur,o gadar işin arasında zaman bulur kazak olur sarar,çorap olur okşar.
Bağ bahçe işleri ,Kaysı zamanı perişanlık halleri,elde yok avuçta yok ,10 nüfusa yetecek aş yok ,bakmayın ben yok diyorumda onlar yok demez BEREKET olur evine tevekkül eder Rabbine ,insan hayret eder tebessümle…
Yetirir yetiştirir her yere ulaştırır,çıhı çıhı erzak yollar gurbete…Ah etmez isyan etmez uşahlarına faydası oldukça huzur bulur.Kendini unutur,bu dünyada bir eşi varmola ah Ana ah Anam ah Analar…
Ben bilirim ki bu kutsal insanı zaba dek yazsam köydeki halını anlatsam ben yorulurum o yorulmaz,yeldir yeldir yeldirir de soluhlanmaz.Patos önünden buğday alırda ahtaracı sacdan geri goymaz.Hem açar hem pişirir ekmeğide sacın altındaki dumanı bize salmaz.Götürsem sırtımda Kabe’ye hakkın ödenmez.Geceleri gözün yaşın kurumaz,gündüzleri görse evladını darda heç özü tutmaz.

Sır taşıdır çatlamaz,Erin’i asla yarı yolda goymaz,görmez duymaz bilmez bir serin yel gibidir o evladını evini daraltmaz.Anadır yardır ilköğretmendir hayattır yeryüzünde yürüyen kanatsız MELEKTİR.
Elinde biberon ile anasının emziremediği guzuya ANADIR… YÜKÜ BİR ŞELEK ÇIRPI DEÂLKÎ ECCİK OTURDA SOLUHLAN DİYEK…

 

Gündem - 10:46 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.