Sisli

EXPO 2028′ Malatya’da Yapılacak

Gündem - 27/09/2022 22:38 A A

Malatyalıların merakla beklediği müjdeyi Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan açıkladı. Expo 2028 Malatya’da yapılacağını söyleyerek, “Biz Malatya Türkiye’nin parlayan yıldızı olacak dedik. EXPO 2028 Malatya’mıza, ülkemize hayırlı, uğurlu olsun.” dedi.

Malatyalıların akşam saatlerinden beri merakla beklediği o müjdeyi Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan saat 22.28’de duyurdu. Düzenlendiği şehre birçok artı bırakan ve katan EXPO Fuarı 2028 yılında Malatya’da düzenlenecek.

Başkan Gürkan, “biz Malatya Türkiye’nin parlayan yıldızı olacak dedik. Ve biz yine Malatya Dünyanın parlayan yıldızı olacak dedik. Bugün 27 Eylül Amsterdam’da Hollanda’nın başkentinde yapılan 74.EXPO Genel Kurulu’nda Malatya 2028 EXPO’ya yani Dünya Bahçelerine ev sahipliği yapacak. EXPO 2028 Malatya’mıza, ülkemize hayırlı, uğurlu olsun.” İfadelerini kullandı.

XPO nedir?

Kültür, tarih, eğitim, sanat, eğlence ve ticaret alanlarında bir olimpiyattır. Dünya sergisi ya da Dünya fuarı anlamına gelen EXPO, yenilikçi paylaşımları ve ilerlemeyi teşvik ederek işbirliğini desteklemeyi ve halkın eğitim seviyesini artırmayı amaçlayan uluslararası bir etkinliktir.
Ev sahibi ülke tarafından diğer ülkelerin, şirketlerin, ulusal ve uluslararası kuruluşların, özel sektör ve sivil toplum örgütlerinin halkın davet edildiği dev bir organizasyondur. Günümüzde, EXPO FIFA Dünya Kupası ve Olimpiyat Oyunlarından sonra dünyada ekonomik ve kültürel etki yaratan üçüncü en büyük organizasyondur. 150 yıldan fazla süregelen EXPO’lar yetki sahibi kişileri, uzmanları, sivil toplum kuruluşlarını ve politikacıları kapsayan geniş bir kitlenin beraberce çalışmasına olanak veren ve süreleri 6 aylık bir etkinliktir.

Gündem - 22:38 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.