25° Parçalı bulutlu

GÜZEL PAZARLARIMIZ OLSUN

Özel Haber - 29/01/2020 16:39 A A

Geçen Cuma akşamı uykuda yakalandım depreme. Spor yapmıştım ve bedenimi çok yormuştum, tabi bilmiyordum depremle uykumun kesileceğini ve çok ciddi travma yaşayacağımı.

 

İlimizin travmacısı olarak bir travmaya maruz kalmak(sizin nasıl baktığınızla yani bakış açınızla alakalı) benim için ilk şok anlarında çok korkutucuydu ve müthiş kaygı hissettim. Kaygım ailem ve sevdiklerim içindi ve hemen onlarla koştuk. Ertesi gün nabzım normale dönünce uyandım ve bu deneyimi işimde ve vakalarımda nasıl kullanacağımı düşündüm. Tavsiyeler, bilgiler etrafımızda çok fazla ama bunlar kadar değerli olan deneyimlediğim o hislerdi. Şu an bunları avantaja çevirebileceğimi düşünüyorum.

Doğal afet doğa kaynaklıdır ve biz insanoğlu ilk anda aciz kalıyoruz belki de donakalıyoruz. Zaman geçtikçe anlıyoruz ve anlamlandırıyoruz olan biteni. Hissedilen bütün kaygılar, kokular, endişeler ve hayal kırıklıkları depremin normal sonuçlarındandır. Her vaka travmacı olmaya karar verdiysek yolumuz ilk buradan geçer. ‘Normal tepkiler’ bunlar… Vakamıza ilk başladığımız anda karşımızdaki depremzedeye neden onun karşısında değil ‘neden onun yanında olduğumuzu’ açıklamamız gerekmektedir.

Kendimizi tanıttıktan sonra terapötik iletişim yöntemlerimizle duygu ve sevgi odaklı dinlemeye, ona yardımcı olmaya başlarız. Travmacı olmak öncelikle gönüllülük ve psikolojik sağlamlık ister. Biz ruh sağlığı çalışanları olarak travmada çalışıyorsak kendi ruh sağlığımızı korumak ilk önceliklerden olmalıdır. Yarın belki sahada olacağız. Cuma akşamı yaşadığım travmayı atlatıp sahada çalışmaya geçmek kendi seçimim olacaktır. Bu yüzden beni motive edecek unsurlara geçtim. Malatya doğal güzellikler içerir. Travmayı atlatmak doğanın güzellikleriyle vakit geçirip doğayı hissetmekle hafifler ve zamanla doğru desteklerle atlatmamıza yardımcı olur. Ben bu sabah Venk Tepesi’ne çıktım. Oradaki çeşmeden doğal suları şişeledim çünkü musluktan hala bulanık, çamurlu su akıyor. Temiz dağ havasını babamla içimize çektik. Yaşadığımız travmayı azaltmak için temiz havayı defalarca içimize çektik. Fotoğraf çekerek bu güzel paylaşımımızı anı yaptık, kendimizi rahat hissettik ve evimize döndük.

Artçılar devam ediyor, belki de uzun süre böyle devam edecek. Eve kapanıp ‘deprem olacak mı; oldu, yine artçı, yine artçı…’ diyerek travmaya bağlı stresimizi devam ettirmemiz bizleri daha çok zorlayacaktır.

Tüm herkese naçizane tavsiyem: Sizleri mutlu eden insanlarla, mutlu eden, motive eden aktivitelere yönelmenizi tavsiye ederim.

İyi pazarlar MALATYAM…

Duygu Kayhan

Psikolojik Danışman – Eğt. Yön. Uzm.

Özel Haber - 16:39 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

  • Ceren kurtuluş 03/02/2020 21:50

    Bir rehber öğretmeni olarak meslektaşımın kullandığı kelimeleri ve kurduğu cümleleri eleştirmek zorundayım.Travmacı derken ne kast etmiş acaba kendisi? Ciddi travma yaşayan bir insanın aklına selfie çekmek ve bunu bu köşe yazısına yazmak nasıl aklına geliyor acaba? Bu yazıyı travma geçiren insanlara yardımcı olmak amacıyla mı yoksa kendi travmasını herkese ulaştırmak amacıyla mı yazmış gerçekten çözemedim.Psikolojik sağlamlık konusu burada tartışılır!!

  • Ali cevat ATLI 06/02/2020 20:50

    Ne kadar güzel bir yazı, ama ilimizin travmacısı ( başka şubesi yoktur) demek travma üreticisi oluyor. Çiğköfteci gibi. Cuma akşamı değil cumartesi akşamı oldu. Perşembeyede cuma akşamı denir. Maalesef kendi ruh sağlığını koruyamayan millete ne faydası olacak. Belediyeye çamur atmak mı oluyor çamurlu su? Sahada herhalde halı saha oluyor. Soluduğunuz havayada yazık olmuş. Siz en iyisi kimseye psikodestek olmayın. Bu yazıyıda kimseye okutmayın. Milletin imlası bozulmasın.