31° Az bulutlu

Krallar İsrail’e değil Hamas’a düşman

Gündem - 13/11/2023 10:52 A A

İslam dünyasının içerisinde bulunduğunu durumu anlayabilmek için şu ifadeleri tekrar tekrar okumak gerekir.
“Arap liderlerine söylüyorum. Eğer iktidarınızı ve çıkarınızı korumak istiyorsanız, yapabileceğiniz tek şey var. O da sesinizi kesmek.”
Bu sözü İsrail başbakanı söylüyor.
Katil Netanyahu aslında bir hakikati seslendiriyor.
Son olarak, halkı Müslüman olan ülkelerin liderleri Suudi Arabistan’da toplandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da sık sık tekrarladığı bir İran atasözünde olduğu gibi, ‘Toplandılar, konuştular, dağıldılar.”
Erdoğan dönüş yolunda gazetecilere kaleme alınan ortak bildiride ‘eylem bildiren’ tüm maddelerin Türkiye tarafından teklif edilerek kabul ettirildiğini söylüyor.
Eylem içeren kararların hangisine ‘eylem’ denilebileceği ise ayrı bir tartışma konusu…
Buradan şu çıkıyor; Türkiye dışındaki hiçbir ülke İsrail’e yaptırım konusunda istekli değil. Hepsi korkuyor.
Neyden korktuklarını ise Netanyahu açıkladı ve doğru söylüyor.
İktidarlarını kaybetmekten korkuyorlar.
Çünkü iktidarlarını bundan yaklaşık 100 yıl önce İngilizler verdiler. O günden buyana İngilizlere gebeler.
Yahudileri getirip Filistin topraklarına yerleştiren kim? İngilizler.
Özetle, Ortadoğu topraklarını Osmanlıdan kopardıktan sonra bölüp bölüp aşiret liderlerine Krallık adıyla bağışlayan İngilizler bunun karşılığında Filistin’i aldılar.
Ancak görüyoruz ki sadece Filistin’i almamışlar.
Göbeğinden İngilizlere ve onların okyanus ötesi uzantısı ABD’ye bağlı olan bu kralların izzetini, şerefini ve onurunu da almışlar.
Arap liderler Filistin konusunda bir kez daha Türkiye’nin elini boşa çıkardılar. Türkiye her türlü müdahalede dünya üzerinde yalnız kaldı.
Müslümanlar bu zirveden en azından şunu bekliyordu:
“Biz bu bildirinin altında imzaları bulunan Müslüman ülkeler, İsrail ile tüm ilişkilerimizi kestik, İsrail ve ona destek veren ülkelerin mallarına ambargo uygulayacağız, bu ülkelerle ticareti askıya aldık, petrol ve doğalgaz satmayacağız, İsrail’in savaşı durdurmaması halinde bu kararların ilerisine geçilecektir.”
Gönül bunu isterdi.
Ancak gördük ki, Müslüman ülkeler arasında gölgelerinde korkanlar var. İktidarını kaybetme korkusunu iliklerine kadar yaşayanlar var.
Ben dahasını söyleyeyim.
Kendilerine bundan 100 yıl önce krallık bahşedilenler en çok da Hamas’tan korkuyorlar. İktidarlarını, Hamas gibi bir oluşumun kendi ülkelerinde neşvü nema bulması halinde kaybedeceklerinden endişe ediyorlar.
İsrail’den daha fazla Hamas’a düşmanlar.
Mesele bu.

Gündem - 10:52 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.