28° Az bulutlu

Less is More (Az Çoktur)

Özel Haber - 09/02/2020 22:27 A A

Sizce ortalama bir insan günde kaç kere karar vermek durumunda kalır?

 

Sabah sizi uyandırmak için çalan alarmı erteleyecek misiniz yoksa alarmı kapatıp uyanacak mısınız? Kahvaltıda ne yiyeceksiniz? Hangi kıyafeti giyeceksiniz? İşe ne ile gideceksiniz?… Ya da evdesiniz ve işe gitmediğiniz bir günü düşünün, daha farklı konularda karar vermek durumunda olmadığınızı söyleyebilir misiniz?

Yapılan araştırmalar yetişkin bir insanın günde 35 bin kez karar vermek durumunda kaldığını gösteriyor. Peki bu durum bizi nasıl etkiliyor? Yani bu kadar çok karar vermek durumda kalıp birçok seçeneğin içinde kendimizi nasıl hissediyoruz?

Araştırmalar çok fazla seçeneğe maruz kalmanın zaten sınırlı olan enerjimizin önemli bir kısmını harcadığını ve günün geriye kalan kısmında kendimizi yorgun ve verimsiz hissetmemize sebep olduğunu gösteriyor.

Birçoğumuz için rutinleşen böyle bir yaşamda minimalizm felsefesi modern insana “enerjimizi tüketen olaylar, durumlar, süreçler, kişiler, eşyalar, vb. tespit edip bize yük olanlar ile vedalaşmak gerektiğini” söyler. Aslında minimalizm, az ile çok yapmayı, sadeleşmeyi söyler.

Aklımızdan geçen onlarca düşünce yerine hayata geçirebildiğimiz bir fikir çoktur. Birçok kişi ile yüzeysel bir ilişki kurmaktansa, az insanla derin ilişki çoktur. Yani aslında az çoktur.

Seçenekleri azaltıp zaten kısıtlı olan vaktimizi gerçek problemleri çözmek için harcadığımız huzurlu ve mutlu günler dilerim.

Rümeysa POLAT

Psikolojik Danışman

Özel Haber - 22:27 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.